Track and Field roundup: North Kitsap, Central Kitsap girls take top spots at league meets

POULSBO — The two teams finished atop their respective leagues this weekend — the North Kitsap girls were No. 1 at the Olympic League 2A and subdistrict meets and the Central Kitsap girls were victorious at the South Sound Conference meet.

Alyssa Cullen of North Kitsap was named Athlete of the Meet for her league championship wins in the 100 an 200 meter sprints and the 4×200 relay. She also finished second in the triple jump.

The Vikings scored 700 points, finishing 37 points ahead of second place Port Angeles. The North Kitsap boys took second, finishing just behind Sequim.

2A Olympic League Championships

Team scores (boys) — 1. Sequim, 543; 2. North Kitsap, 506; 3. North Mason, 367; 4. Port Angeles, 299; 5. Bremerton, 249; T-6. Olympic, 210; T-6. Kingston, 210.

Team scores (girls) — 1. North Kitsap, 700; 2. Port Angeles, 663; 3. Sequim, 282; 4. North Mason, 220; 5. Bremerton, 193; 6. Kingston, 166; 7. Olympic, 128.

Individual results (boys, top five finishers)

100 meters — 1. Adam Johnson, Olympic, 11.04; 3. Trent Lewis, Bremerton, 11.34; 4. Joshua Tapangco, Bremerton, 11.49; 5. Trent Feistner, Olympic, 11.61.

200 meters — 3. Joshua Tapangco, Bremerton, 23.45; 4. Andrew Blackmore, North Kitsap, 23.63; 5. Tyler Marquez, Kingston, 24.07.

400 meters — 3. Kade Claymore, Kingston, 53.28; 4. Zawadi Leon, Kingston, 53.51.

800 meters — 3. Enrique Brambila, Bremerton, 2:01.26; 4. Spencer Anderson, Bremerton, 2:02.07; 5. Scott Ashcraft, Olympic, 2:04.96.

1600 meters — 2. Stefans Lusis, Kingston, 4:38.31; 3. Max Metters, North Kitsap, 4:42.56; 5. Chase Claymore, Kingston, 4:45.39.

3200 meters — 2. Stefans Lusis, Kingston, 9:53.09; 3. Max Metters, North Kitsap, 10:41.13.

110-meter hurdles — 1. Andrew Blackmore, North Kitsap, 14.88; 4. Kian Dougherty, North Kitsap, 16.11.

300-meter hurdles — 1. Kian Dougherty, North Kitsap, 40.76; 3. Zachary Wyant, Olympic, 43.39; 4. Lief Nelson, Kingston, 44.11.

4×100 relay — 1. Bremerton (Joiner, Logova, Tapangco, Lewis), 44.51; 3. North Kitsap (Blackmore, Glydewell, Williams, Martir), 45.53; 4. Kingston (Leon, K. Claymore, Nelson, Marquez), 45.75.

4×400 relay — 2. Bremerton (Anderson, Brambila, Curtis, Storey), 3:32.14; 3. Kingston (Leon, C. Claymore, Nelson, K. Claymore), 3:38.85; 4. North Kitsap (Ryan, De Guzman, Dougherty, Roberts), 3:40..84.

Shot put — 4. Gavin Triplet, Olympic, 40-09; 5. Gabriel Johnson, Olympic, 40-03.

Discus — 1. Jamo Moore, North Kitsap, 145-00; 3. Josh Snider, North Kitsap 121-10; 4. Adam Sanchez, Bremerton, 116-08; 5. Izaiah Cummings, North Kitsap, 111-10.

Javelin — 3. Lief Nelson, Kingston, 141-07; 5. Jamo Moore, North Kitsap, 137-11.

High jump — 3. Diego Menendez, North Kitsap, 5-10.

Pole vault — 3. Kaden Wilson, North Kitsap, 11-06; 4. Gabriel Johnson, Olympic, 11-06.

Long jump — 3. Joshua Tapangco, Bremerton, 19-11.

Triple jump — 4. Diego Menendez, North Kitsap, 39-00.50.

Individual results (girls, top five finishers)

100 meters — 1. Alyssa Cullen, North Kitsap, 12.40; 2. Hanna Troy, Olympic, 12.51; 3. Tyishea McWhorter, Bremerton, 12.61; 4. Te’Caela Wilcher, Bremerton, 12.68; 5. Nyaijah Johnson, Bremerton, 12.77.

200 meters — 1. Alyssa Cullen, North Kitsap, 25.73; 2. Madeline Pruden, North Kitsap, 26.48; 3. Tyishea McWhorter, Bremerton, 26.49.

400 meters — 2. Madeline Pruden, North Kitsap, 59.70.

800 meters — 3. Madison Zosa, North Kitsap, 2:30.16; 4. Genesi Funston, North Kitsap, 2:35.39; 5. Jaimie Florent, North Kitsap, 2:43.17.

1600 meters — 3. Madison Zosa, North Kitsap, 5:43.71.

3200 meters — 5. Madison Zosa, North Kitsap, 14:16.45.

100-meter hurdles — 1. Lauryn Chandler, Bremerton, 15.17.

300-meter hurdles — 4. Aspen DeSalvo, North Kitsap, 50.28.

4×100 relay — 1. Bremerton, (Chandler, Johnson, Wilcher, McWhorter), 49.48; 2. North Kitsap (Ochs, McMillian, Bollert, Moore), 51.82; 5. Kingston (Stroud, Quinn, Troyer, Caldis), 55.13.

4×200 relay — 1. North Kitsap (Pruden, McMillian, Moore, Cullen), 1:45.93; 4. Kingston (Campbell, Troyer, Moe, Epperson), 2:03.80.

4×400 relay — 4. North Kitsap (Zosa, Funston, Jones, Bigelow), 4:33.07; 5. Kingston (Stroud, Moe, Epperson, Caldis), 5.08.85.

Shot put — 2. Alexandra Payne, North Kitsap, 33-08.50; 3. Sydney Mahitka, North Kitsap, 33-06.75; 4. Shyanne Blasdell, Olympic, 30-11.

Discus — 1. Alexandra Payne, North Kitsap, 106-02; 2. Sydney Mahitka, North Kitsap, 102-09.

Javelin — 1. Raelee Moore, North Kitsap, 105-01; 5. Brooke Troyer, Kingston, 100-05.

High jump — 3. Stephanie Lara, North Kitsap, 4-08.

Pole vault — 3. Ariea Hickmon, North Kitsap, 8-06.

Long jump — 1. Madeline Pruden, North Kitsap, 17-08.50; 2. Raelee Moore, North Kitsap, 16-07; 4. Hanna Troy, Olympic, 16-00.75; 5. Ayanna Selembo, North Kitsap, 15-11.25.

Triple jump — 1. Tyishea McWhorter, Bremerton, 35-11.25; 2. Alyssa Cullen, North Kitsap, 34-09.50; 3. Kamora McMillian, North Kitsap, 34-08; 4. Hanna Troy, Olympic, 34-07.

Five league titles carry Cougars to victory at SSC Meet

Freshman Kymeal Gaulden won the league championship in both the 100 and 200 meter races as part of a 123-point effort that helped the Central Kitsap girls track team to an overall SSC title.

Another freshman, Taylor Nichols, grabbed a win in the 1600 meter run and sophomore Pono Fuiava took first in discus. Grace Schenk won the javelin.

The Central Kitsap boys finished sixth with 72 points.

Team scores (boys) — 1. Gig Harbor, 174; 2. Capital, 92.5; 3. Timberline, 88.5; 4. Peninsula, 83; 5. Yelm, 73; 6. Central Kitsap, 72; 7. Shelton, 44; 8. North Thurston, 30.

Team scores (girls) — 1. Central Kitsap, 123; 2. Gig Harbor, 105; T-3. Timberline, 100; T-3. Capital, 100; 5. Peninsula, 86.5; 6. Shelton, 72.5; 7. Yelm, 65; 8. North Thurston, 46.

Individual results (girls, top five finishers)

100 meters — 1. Kymeal Gaulden, Central Kitsap, 12.46.

200 meters — 1. Kymeal Gaulden, Central Kitsap, 26.19.

800 meters — 2. Taylor Nichols, Central Kitsap, 2:25; 4. Cecelia Zavack, Central Kitsap, 2:32.01.

1600 meters — 1. Taylor Nichols, Central Kitsap, 5:18.23; 3. Maya Nichols, Central Kitsap, 5:19.06.

3200 meters — 3. Maya Nichols, Central Kitsap, 12:11.59; 5. Rissa Eilmes, Central Kitsap, 12:24.07.

4×100 relay — 4. Central Kitsap (Hays, Schenk, McDowell, Gaulden), 50.80.

4×400 relay — 5. Central Kitsap (M. Nichols, Chandler, Zavack, T. Nichols), 4:24.84.

Shot put — 2. Ho’oponokauilani Fuiava, Central Kitsap, 39-00.

Discus — 1. Ho’oponokauilani Fuiava, Central Kitsap, 135-02; 3. Aliyah Cleveland, Central Kitsap, 119-10.

Javelin — 1. Grace Schenk, Central Kitsap, 108-11.

High jump — 4. Christaysha McDowell, Central Kitsap, 5-02.

Triple jump — 5. Christaysha McDowell, Central Kitsap, 32-10.

Individual results (boys, top five finishers)

200 meters — 5. Joshua Willis, Central Kitsap, 24.21.

800 meters — 4. Louis Gannon, Central Kitsap, 2:01.56.

4×100 relay — 4. Central Kitsap (Mirador, Refilong, Willis, Cooley), 45.19.

4×400 relay — 4. Central Kitsap (Willis, Gannon, Drummond, Tower), 3:41.23.

Shot put — 2. Ezekiel Sousou, Central Kitsap, 49-04.50.

Discus — 2. Ezekiel Sousou, Central Kitsap, 140-02.

High jump — 2. Seth Tower, Central Kitsap, 6-00.

Long jump — 2. Seth Tower, Central Kitsap, 20-04; 3. Alexander Mirador, Central Kitsap, 20-02.25; 4. Jason Almonte, Central Kitsap, 19-10.75.

South Kitsap boys, girls each take second at SPSL Meet

It was a fine day on the track for both Wolves teams as both finished second in the South Puget Sound League 4A meet.

The boys were edged out by just 1.5 points by Olympia and the girls finished just 13 points behind Curtis.

Junior Deyondre Davis won both the 110 and 300 meter hurdle races and was part of a winning 4×400 relay. Davis also took third in the 400.

Emily Riehl scooped up a league title in the high jump, finishing at five feet, four inches.

Team scores (boys) — 1. Olympia, 129.33; 2. South Kitsap, 127.83; 3. Sumner, 105; 4. Rogers, 73; 5. Emerald Ridge, 62; 6. Puyallup, 55.33; 7. Bellarmine Prep, 49.5; 8. Curtis, 37; 9. Graham-Kapowsin, 23.

Team scores (girls) — 1. Curtis, 135; 2. South Kitsap, 123; 3. Olympia, 90.5; 4. Rogers, 86; 5. Puyallup, 82; 6. Sumner, 60.5; 7. Bellarmine Prep, 60; 8. Emerald Ridge, 59; 9. Graham-Kapowsin, 1.

Individual results (boys, top five finishers)

400 meters — 3. Deyondre Davis, South Kitsap, 50.46.

800 meters — 2. Kevin McDermott, South Kitsap, 1:58.16; 5. Jacob Laws, South Kitsap, 1:59.83.

1600 meters — 3. Kevin McDermott, South Kitsap, 4:27.66; 4. Zach Grams, South Kitsap, 4:28.40; 5. Jacob Laws, South Kitsap, 4:28.65.

3200 meters — 5. Zach Grams, South Kitsap, 9:43.53.

110-meter hurdles — 1. Deyondre Davis, South Kitsap, 14.42.

300-meter hurdles — 1. Deyondre Davis, South Kitsap, 37.77.

4×400 relay — 1. South Kitsap (Thoma, Lopez, McDermott, Davis)

Shot put — 3. Zowie Pangelinan, South Kitsap, 45-09.50; 4. Gaven Freeland, South Kitsap, 45-02.75.

Discus — 2. Gaven Freeland, South Kitsap, 135-00.

Javelin — 3. Ryan Thoma, South Kitsap, 158-11.

Pole vault — 1. Connor Twiss, South Kitsap, 13-06.

Long jump — 3. Ryan Thoma, South Kitsap, 21-03.25.

Individual results (girls, top five finishers)

400 meters — 4. Ella Hopper, South Kitsap, 1:01.22.

800 meters — 2. Paxton DePoe, South Kitsap, 2:16.45; 4. Evelyn Collins-Winn, South Kitsap, 2:16.74.

1600 meters — 2. Paxton DePoe, South Kitsap, 5:07.70.

100-meter hurdles — 4. Sarah Reidy, South Kitsap, 16.83.

300-meter hurdles — 4. Sarah Reidy, South Kitsap, 48.14.

4×100 relay — 4. South Kitsap (Sterling, Nnadede, Scolari, Rentie), 51.20.

4×200 relay — 3. South Kitsap (Hopper, Scolari, Reidy, Kambich), 1:48.18.

4×400 relay — 3. South Kitsap (Kambich, Hopper, Collins-Winn, DePoe), 4:05.93.

Shot put — 4. Madison Easley, South Kitsap, 35-10.

Discus — 5. Madison Easley, South Kitsap, 108-00.

Javelin — 3. Danae Hughes, South Kitsap, 115-06; 4. Emily Riehl, South Kitsap, 106-07.

High jump — 1. Emily Riehl, South Kitsap, 5-04; 2. Audrey Green, South Kitsap, 5-01.

Pole vault — 3. Kira Pinkerton, South Kitsap, 8-00; 5. Callie Mueller, South Kitsap, 7-06.

Long jump — 4. Ramiah Rentie, South Kitsap, 16-00; 5. Emily Riehl, South Kitsap, 15-10.

Klahowya boys, girls take 1A Olympic League championships

The Eagles beat out both Chimacum and Port Townsend on both sides on May 3 to capture league titles. Klahowya will take part in the 1A/2A district meet May 17-18 at Bremerton High School.

Team scores (boys) — 1. Klahowya, 101; 2. Port Townsend, 49; 3. Chimacum, 27.

Team scores (girls) — 1. Klahowya, 86; 2. Port Townsend, 73; 3. Chimacum, 40.

Top individual finisher in each event (boys)

100 meters — 1.Dylan Jackson, Klahowya, 11.46.

200 meters — 1. Dylan Jackson, Klahowya, 23.21.

400 meters — 1. Mason Haws, Klahowya, 52.55.

800 meters — 1. Alex Oathout, Klahowya, 2:08.82.

1600 meters — 2. Alex Oathout, 4:38.59.

3200 meters — 2. Jaeden Ellis, 10:15.78.

110-meter hurdles — 2. Evan Cole, Klahowya, 19.17.

300-meter hurdles — 3. Evan Cole, Klahowya, 51.98.

4×100 relay — 1. Klahowya (Swaney, Jackson, Jensen, Haws), 46.30.

4×400 relay — 1. Klahowya (Haws, Jackson, Swaney, Oathout), 3:43.27.

Shot put — 2. Aaron Jacobson, Klahowya, 32-02.

Discus — 2. Cannon Leifeste, Klahowya, 84-02.

Javelin — 3. Kelton Gagnon, Klahowya, 121-03.

High jump — 1. Wyatt Vertefeuille, Klahowya, 5-07.

Pole vault — 1. Sam Cook, Klahowya, 12-00.

Long jump — 1. Sam Cook, 18-07.75.

Triple jump — 1. Sam Cook, Klahowya, 38-07.

Top individual finisher in each event (girls)

200 meters — 1. Sarah Newhard, Klahowya, 27.22.

400 meters — 1. Alexa Watson, Klahowya, 1:02.68.

800 meters — 1. Alyssa Becker, Klahowya, 2:30.04.

1600 meters — 1. Alyssa Becker, Klahowya, 5:35.16.

3200 meters — 1. Alyssa Becker, Klahowya, 12:51.24.

100-meter hurdles — 6. Alanna Armstrong, Klahowya, 21.14.

300-meter hurdles — 2. Aleah Schultz, Klahowya, 54.57.

4×200 relay — 2. Klahowya (Cleven, Hahn, Newhard, Parr), 1:59.85.

4×400 relay — 1. Klahowya (Newhard, Godsey, Hahn, Watson), 4:37.94.

Shot put — 3. Jessica McDowell, Klahowya, 27-10.

Discus — 4. Abigail Potter, Klahowya, 71-11.

Javelin — 4. Katherine Cleven, Klahowya, 71-09.

High jump — 1. Aleah Schultz, Klahowya, 5-00.

Pole vault — 1. Aleah Schultz, 7-06.

Long jump — 3. Katherine Callender, Klahowya, 13-10.75.

Triple jump — 3. Katherine Callender, Klahowya, 28-07.50.

More in Sports

Mitchell Balmer gets taken down going for a loose ball against Spokane Shadow. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Oly-Pen Force settle for 2-2 draw in regular season finale

EAST BREMERTON — The Oly-Pen Force nearly escaped their regular season finale… Continue reading

Kitsap Cornhole Classic

Port Orchard to host finals on July 27

Ricci Wiedbrecht took more than a decade off from competitive soccer before returning to action in 2017 with the Olympic Force, now known as the Oly-Pen Force. 
                                Mark Krulish/Kitsap News Group
Ricci Wiedbrecht made a long journey back to competitive soccer

EAST BREMERTON — After more than a decade away from the pitch,… Continue reading

Local teams mix it up in summer hoops action

PORT ORCHARD — School may be out, but students are still hanging… Continue reading

In her team’s final two games, Cerenity Fake struck out seven hitters against Mill Creek and drove in three runs against Redmond. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
North Kitsap Little League finishes third in the state tournament

POULSBO — The North Kitsap Little League All Stars nearly completed a… Continue reading

Ed Fisher: ‘I was appreciative, humbled and very honored’

The longtime South Kitsap football coach will have the athletic field renamed for him in the fall

Mitchell Balmer battles for a loose ball against the Seattle Sounders U23 reserves on Tuesday at Gordon Field. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Seattle Sounders U23 defeat the Force in a friendly

EAST BREMERTON — The Oly-Pen Force men’s team is getting ready for… Continue reading

Oly-Pen Force midfielder Emily Peters, a former star at Klahowya, patrols her own half against Black Hills FC. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Oly-Pen Force women’s team keeps its playoff hopes alive, wallops Black Hills FC 8-0

Former Klahowya standout Isabelle Severns picked up two goals and three assists and former South Kitsap star Hailey Parker scored a hat trick

Former Kingston player Alex Hernandez evades a sliding tackle while playing for the Oly-Pen Force against the Vancouver Victory. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
Oly-Pen Force men and women split a doubleheader at Gordon Field

The men solidified their playoff chances with a 5-1 win over the Vancouver Victory while the women dropped a heartbreaker 3-2 to the Washington Timbers

Grey Monsters capture South Kitsap Southern Little League minor prep championship

OLALLA — On the big field at South Kitsap Southern Little League… Continue reading

Colton Bower looks downfield for a target in Wednesday’s scrimmage against Central Kitsap. (Mark Krulish/Kitsap News Group)
New faces lead North Kitsap, Central Kitsap at spring scrimmage

POULSBO — The calendar may read June, but autumn was in the… Continue reading